Tilt-shift: mikrokosmos objektivem

Toužili jste vždy po tom být modelářem, ale (na)neštěstí Vám jde tisknutí spouště lépe než mravenčí práce? A co kdybych Vám řekl, že obojí jde tak trochu zkombinovat? Dovolte mi představit techniku Tilt-shift, méně známou zajímavost ze světa fotografie.

Nejprve o co vůbec jde. Slovo „Tilt“ nám značí náklon, což znamená, že máte u objektivu možnost naklánět optickou osu, využívajíce tím specifický způsob ostření, kdy můžete hloubku ostrosti buď zvětšit nebo potlačit. „Shift“ je pak posun, opět optické osy, která se využívá především ke srovnání sbíhajících se linií při focení architektury a panoramat. No a pokud tyhle dvě techniky zkombinujete, dosáhnete efektu optické iluze, kdy je uměle manipulováno s nízkou hloubkou ostrosti. To snímku propůjčuje specifický dojem miniaturizace a perspektivy. Zjednodušeně řečeno, fotografie vypadají jako modely a hračky, kde je často těžko uvěřitelné, že jde o snímky reálného prostředí.

Nevýhodou je velká vzácnost takových objektivů, tím víc, bavíme-li se o starých sklech. Ruku v ruce s tímto faktem jde i vysoká pořizovací cena, nicméně mám dobrou zprávu pro naše digitální kamarády – efektu lze docílit i použitím grafických programů (já to neřekl). Pokud se i přesto dostanete k nějakému Tilt-shift sklu a dokážete se smířit s enormní závistí Vašich fotopřátel (a mojí taky), bude se Vám možná hodit pár rad. Mějte na paměti, že nejvíce účinný bude efekt miniaturizace z nadhledu (stejně jako hledíme například na různé architektonické modely). Snažte se také mít v hledáčku různorodou směsici výrazných objektů, jako třeba věž, auta, zástavbu, lidi, železnici… Typickým příkladem může být snímání husté městské zástavby z nějakého vyvýšeného místa nebo vyhlídky. Neméně důležitým faktorem je také osvětlení, které by stejně jako u vystavených exponátů modelů mělo být kontrastnější, s pokud možno hlubšími stíny.

Inu, nyní můžete vybaveni znalostmi, a snad i objektivem vyrazit modelařit skrze hledáček. Pokud bude Váš převod ze světa makro do mikro úspěšný, budeme rádi, když se se svými snímky pochlubíte třeba na naší FB stránce. Budeme se těšit. A Vám zatím dobré světlo!

Zdroj: wikipedia.cz, wall.alphacoders.com, flickr.com, pentaconsix.com

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *