Sedmero letních výstav

Čas nezadržitelně kvapí kupředu a za měsíc a kousek nám dá léto vale. Ať už Vás čeká usednutí do školních lavic nebo ne, přinášíme Vám hned sedmičku fotovýstav, které byste při toulkách Prahou neměli minout, dřív než podzim zaklepe na dveře!

1) Milerád budu fotografovati moderně moderní architekturu“ [Josef Sudek]

Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh

Do 18. září, za 80/40 Kč

Soubor dosud nikdy nevystavených fotografií Josefa Sudka, který ve spolupráci s předními architekty své doby vytvořil tuto nezapomenutelnou kompilaci snímků moderní architektury. Můžeme tedy nahlédnout do Sudkovy ne tolik známé sféry zakázkového a komerčního portfolia. Fotografie pochází ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, doplněných o nové kopie negativů z Ústavu dějin a umění Akademie věd České republiky.

2) Akta erotika

České centrum fotografie, Václavské náměstí

Do 4. září, za 190/100 Kč

Soubor více než čtyř stovek snímků od téměř 180 autorů české a slovenské scény. Výstava se zaměřuje na změny vnímání pohledu na téma aktů, od vzniku této disciplíny až po současnost. Druhou vrstvou je zde vnímání aktu z odborného pohledu a jeho prolínání s ostatními druhy výtvarného umění. Součástí výstavy je i několik desítek workshopů, přednášek, setkání a mnoho dalšího.

3) S nimi a bez nich… [Dana Kyndrová]

Leica Gallery Praha, Školská 28

Do 4. září, za 70/40 Kč

Cyklus fotografií z let 1990-1991 a současnosti mapující etapu ukončení „dočasného“ pobytu sovětských vojsk na našem území. Autorka se po 25 letech vypravila na místa svých záběrů z počátku 90. let a snažila se tak zachytit proměny těchto míst. Na počest výstavy byl vydán i stejnojmenný katalog do hloubky mapující tuto problematiku.

4) Fotografie [Karel Cudlín]

Galerie Václava Špály, Národní 30

Do 28. srpna, za 40/20 Kč

Výstava nabízí průřez Cudlínovou tvorbou od 70. let až téměř do současnosti a pokrývá mnoho témat a krajin. Z nejdůležitějších jmenujme cyklus mapující převážně romskou komunitu na Žižkově a jeho nezapomenutelný genius loci, svérázná venkovská zákoutí ukrajinského venkova, Polska, Mongolska… Snímky nabízejí příjemný kompromis mezi poetikou a nostalgií, venkovem a městem, minulem a současnem…

5) Čtvrtstoletí

Dům fotografie, Revoluční 5

Do 18. září, 12/60 Kč

Výběr toho nejlepšího, co přinesly klauzurní, bakalářské, diplomové a disertační práce za pětadvacet let studentstva Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Jde o přehlídku současné české, slovenské a polské scény a jejích současných směrů a trendů, z nichž několik autorů pevně stojí i na mezinárodní fotografické scéně.

6) Fragmenty [Čeněk Folk]

Minor Mamacoffee, Vodičkova 6

Do 15. září, zdarma

Soubor desíti bromostříbrných fotografií sestavený z fragmentů větších cyklů, restrukturalizovaných a vzájemně propojených. Vznikají tak další nové významy, zaměřené na paralelní dimenze, reflexi reality a neschopnost naší manipulace s ní. Cyklus se věnuje pomíjivosti života, ožívání, vzniku a zániku organismů, nepředvídatelnosti a chaosu reality a dalších obtížně popsatelných témat.

7) Polaroidy [David Turecký]

Galerie Polagraph, Husinecká 14

Do 1. září, zdarma

David Turecký, fotograf předních českých magazínů a časopisů a jeho sbírka polaroidových snímků. Díky jeho pracovnímu zaměření můžete na fotografiích spatřit mnoho známých osobností, každý snímek je navíc originál a jediný exemplář, opatřený autogramem portrétovaného.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *