O fotografii se Soňou Lechnerovou

Soňa Lechnerová je nezávislou fotografkou a novinářkou, která se převážně věnuje fotografování lidí a reportážní fotografii. Má bohatou praxi v médiích jako fotografka, redaktorka a šéfredaktorka. Kdy se začala fotografování věnovat naplno? Proč dává přednost černobílé fotografii? A jaký má názor na současnou tvorbu fotografů? O tom už v rozhovoru…

 • Pamatuješ si na tvé první setkání s fotoaparátem a první pokusy focení?

Na úplně první setkání s fotoaparátem si nevzpomínám. Ale jako dítě jsem fotografovala na klasický analogový kompakt. Nešlo ovšem o žádný tvůrčí záměr, byl to čistý dokument dění kolem mne.

 • Co pro tebe bylo impulsem k rozhodnutí intenzivně fotit, focením se živit?

S nástupem digitální fototechniky bylo fotografování najednou mnohem více dostupné a marketing výrobců digitálů pohltil mnoho lidí. Začaly vzkvétat internetové portály pro amatérské fotografy, kde jsem začala publikovat své první fotografie. Ohlas na moje snímky byl velmi lichotivý a o to více mne fotografování bavilo. Vždy jsem byla tvůrčí člověk a díky fotografování jsem se mohla vizuálně vyjadřovat přesně podle mých představ. Velice brzy jsem fotografovala první svatbu, kde jsem působila jako záložní fotografka. Tímto se nastartovala touha fotografováním se živit a rozhodla jsem se jít na Institut Digitální Fotografie, hned po absolvování Institutu jsem získala práci v novinách jako fotoreportérka, byl to pro mne tehdy obrovský úspěch, za vším totiž stála moje touha fotit.

_2so1126-_-kopie

 • Prozradíš tvou oblíbenou techniku (fotoaparát+objektiv)?

Fotím na digitální zrcadlovku Pentax. Vyzkoušela jsem i jiné značky fotoaparátů a nakonec jsem zakotvila u Pentaxu, jelikož mi vyhovuje jeho logické ovládání a vysoká kvalita obrazu. Mým oblíbeným objektivem je kreativní světelný objektiv Pentax 55mm, f/1.4 a objektiv Pentax 200mm, f/2.8. Na fotografiích mám ráda malou hloubku ostrosti, když vynikne pouze to, co vyniknout má.

Dávám přednost černobílé fotografii. Má větší hloubku. Neruší vás barvy a můžete vnímat linie, výrazy a emoce na snímku.

 • Jaký je tvůj oblíbený žánr fotografování?

To je těžké říci, ráda fotografuji lidi. Ať už klasické portréty nebo reportáž. Velice mne baví také kreativní zátiší, ovšem na to nezbývá moc času.

 • Máš raději ateliér nebo přirozené světlo?

U vlastního fotografování dávám přednost přirozenému světlu. Ráda fotím v brzkých ranních hodinách při východu slunce nebo v podvečer, když se slunce chystá zapadnout. Ovšem ne vždy se podaří to úžasné světlo, které je požehnáním pro každého fotografa. A ne vždy má zákazník čas a chuť si na to správné světlo počkat. V ateliéru máte světlo vždycky dle vlastního uvážení, ale ateliér podle mne není tak kreativní jako fotografování v přírodě nebo na ulici. Mám ráda fotografování venku, jelikož se většinou přihodí něco, co člověk nemůže naplánovat ani zinscenovat a vznikne zajímavý snímek.

_1so2568

 • Vede u tebe barevné nebo černobílé foto?

Dávám přednost černobílé fotografii. Má větší hloubku. Neruší vás barvy a můžete vnímat linie, výrazy a emoce na snímku. Ovšem když někdo umí dobře zpracovat barevné fotografie, je to též fascinující. Já umím, myslím, lépe černobílou…

 • Jaké máš zkušenosti s analogovým fotoaparátem?

S analogovým fotoaparátem zkušenosti nemám žádné, kromě těch z dětství. Nikdy jsem fotografie sama nevyvolávala, ale měla jsem možnost pozorovat, jak se snímky z analogu pomalu rodí. Mně osobně vyhovuje digitální způsob zpracování snímků, myslím si, že jsou tam větší možnosti dosažení kýženého výsledku. A ten výsledek, na který se pak lidé dívají, je to podstatné. Ovšem fotografy, kteří umí ruční práci, od začátku až do konce s analogovým aparátem, obdivuji

Nepomůže vám fotit, fotit a fotit, když nevíte jak fotit, když neznáte základní pravidla.

 • Co si myslíš o focení analogem v dnešní době? Ano nebo spíše ne?

Proč ne? Analogová fotografie má jistě své kouzlo. Myslím si, že k fotografům, kteří pracují s analogovým aparátem a ručně fotografie vyvolávají, digitální fotografové vzhlížejí. Já tedy rozhodně ano. Mám ráda analogové zrno na snímcích a ve velkém formátu mají analogové fotografie neuvěřitelnou hloubku.

_2so1231-kopie

 • Co ti analog říká po tvůrčí stránce?

Jak jsem říkala, analogové fotografie mají hloubku a kouzlo, které v digitálních fotografiích dle mého názoru tak úplně není.

 • Jakých soutěží jsi se jako fotografka zúčastnila?

Přiznám se, že jsem se dlouhá léta žádných soutěží nezúčastňovala. Jednou nebo dvakrát jsem zaslala pár snímků do soutěže Czech Press Photo. Díky své práci ve fotografickém magazínu jsem se často zabývala soutěžními snímky čtenářů a občas jsem porotcovala v nějaké fotosoutěži, možná proto jsem se sama o soutěžení příliš nezajímala. Ovšem nyní se chystám to napravit. Myslím si, že je to velmi motivující záležitost.

 • Jaký máš názor na současnou foto tvorbu?

Musím říci, že tvorbu současných fotografů velice ráda sleduji. Díky internetu se člověk může kochat a nacházet úžasné snímky každý den. Digitální éra přinesla do světa fotografie spoustu velmi talentovaných lidí. U fotografií některých fotografů se mi někdy tají dech… Digitalizace fotografie přináší obrovské tvůrčí možnosti a fotografové jich rozhodně umí využít. Ráda se nechávám krásnými snímky unášet, umění je povznášející a obohacující záležitost. Nemám ráda větu, která říká, že vše už bylo vyfoceno. Nebylo, zdaleka ne a nikdy nebude. Každý člověk je úplně jiný a s každým člověkem nafotíte úplně jiný portrét.

Analogové fotografie mají hloubku a kouzlo, které v digitálních fotografiích dle mého názoru tak úplně není.

 • A na závěr nějaká tvá univerzální rada pro začínající i pokročilé fotografy?

Říká se, že všechno je hlavně o praxi. Myslím si, že je důležité číst odborné knihy, chodit na kvalitní workshopy a poté nabyté vědomosti uvádět do praxe. Nepomůže vám fotit, fotit a fotit, když nevíte jak fotit, když neznáte základní pravidla. Takže číst, podívat se pod ruce zkušeným profesionálům a pak zkoušet a nakonec si najít svou vlastní cestu, odlišit se, najít svůj vlastní styl. Prostě si ze všeho, co se ve světě fotografie nabízí, umíchejte dokonalý koktejl, nezanedbávejte žádnou stránku fotografie, buďte k fotografii poctiví.

Děkujeme za rozhovor!

Otázky pokládal Jiří Junek

Web Soni Lechnerové: www.lechnerova.com

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *