Fotografie Josefa Sudka jsou vystaveny v Paříži

Pařížská galerie Jeu de Paume ve spolupráci s Kanadskou Národní galerií uspořádala ucelenou výstavu fotografií Josefa Sudka s názvem Le monde à ma fenêtre, tedy Svět z mého okna. Jedná se po 28 letech o první výstavu ve Francii věnované tomuto velikánovi české fotografie, a ke shlédnutí bude k dispozici 130 originálních fotografiií, většinou zapůjčených z Kanady.

Josef Sudek se narodil roku 1896 v Kolíně, a po získání výučního listu v oboru knihařství narukoval na italskou frontu během právě zuřící WWI. Byl zde zasažen granátem, a ztratil pravou ruku.

„Kus ramene a pravou ruku urvala mu první světová válka. Nikdy o tom nemluvil. Když rukoval na vojnu, byl vyučený knihař. Když se vrátil, nebyl nic. Ze zlé nutnosti učil se fotografem, ale toto řemeslo si zamiloval a vyučil se mu mistrně.“

Jaroslav Seifert o Josefu Sudkovi

    Sudek se po návratu z fronty odmítl věnovat klasickému zaměstnání, a namísto toho se začal plně věnovat své největší vášni – fotografii. Postupem časy tedy začala vznikat souborná díla jako „Podzim ve Stromovce“, „Vltavská nábřeží“ nebo „Interiéry“, či ikonický cyklus „Skleněné labyrinty“. Od 40.let si Sudek vytváří nezaměnitelný rukopis v podobě kontaktních fotografií, kdy kvůli ztrátě kvality skončil se zvětšováním negativů. Díky tomu můžeme dodnes obdivovat jeho až 30x40cm velké negativy, či 10×30 negativy Prahy.

Kdo nemá možnost dostat se do Paříže na tuto výstavu, může navštívit Muzeum kubismu v Praze, kde jsou aktuálně vystaveny fotografie ze Sudkových komerčních zakázek, či Ateliér Josefa Sudka na pražském Újezdě, kde je k vidění Sudkova dokumentace katedrály sv. Víta z protektorátního období.

Knihu vydanou k výstavě můžete objednat na Amazon

Leták k výstavě SUDEK Jeu du Paume můžete stáhnout zde

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *